Wyróżnienie dla prof. Adama M. Parucha

Prof. dr inż. Adam M. Paruch odebrał z rąk rektora prof. Romana Kołacza statuetkę Sapere auso przyznawaną absolwentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wyróżniającym się osiągnięciami zawodowymi, działalnością kulturalną, sportową, społeczną, samorządową lub gospodarczą

Prof. Adam M. Paruch ukończył studia wyższe na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu w roku 1996, a w roku 2000 studia doktoranckie. Podjął następnie pracę na stanowisku adiunkta w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska. W roku 2002 wyjechał do Norwegii na staż naukowy (Post-Doctoral Research) ze Stypendium Rządu Norweskiego na realizację badań w zakresie samodzielnego projektu „Unieszkodliwianie i utylizacja odpadów płynnych i stałych w środowisku naturalnym”, prowadzonego na Wydziale Chemii i Biotechnologii Norweskiego Uniwersytetu Rolniczego. Swoją karierę naukową rozwija odtąd w Norwegii, pracując naukowo na Wydziale Nauk Matematycznych i Technologii Norweskiego Uniwersytetu Środowiska i Nauk Biologicznych, w Norweskim Centrum Gleboznawstwa i Badan Środowiskowych – Jordforsk, w Norweskim Instytucie Badan Rolniczych i Środowiskowych – Bioforsk, w Norweskim Instytucie Badan Bioekonomicznych – NIBIO.

Prof. Paruch jest koordynatorem, wykonawcą i konsultantem projektów badawczych finansowanych z programów międzynarodowych takich jak EEA Grants, Norway Grants, Bilateral Scientific and Technological Cooperation i NEFCO. Swoje prace naukowo-badawcze i konsultacyjne prowadził m.in. w Federacji Rosyjskiej, Republice Czeskiej, Rumunii, Republice Słowenii, Republice Greckiej i Republice Indii.

Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem powstał pierwszy w Norwegii koncept wykorzystania microbial source tracking (MST) w badaniach określenia źródeł zanieczyszczeń wód.

W ramach współpracy z Wydziałem Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji współorganizował staże naukowo-badawcze w Norwegii dla doktorantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ponadto aktywnie angażuje się w propagowanie wspólnych osiągnieć naukowych na licznych konferencjach międzynarodowych oraz publikacjach.

Profesor Paruch jest laureatem kilku nagród  Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dziedzinie dydaktycznej i badań naukowych.

profesor Paruch ze statuetką w ręku przemawia z mównicy

06.10.2015