Wyróżnienie prof. Wojciecha Skowrońskiego

Prof. Wojciech Skowroński z Instytutu Budownictwa został wyróżniony Medalem im. Prof. Jerzego Ważnego za dorobek naukowy oceniony przez Jury, któremu przewodniczył prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki – Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk

Uroczystość wręczenia odbyła się 12.09.2019 r. w Polańczyku podczas sesji inaugurującej XV Sympozjum PSMB „Ochrona obiektów budowlanych przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem”.

W dyplomie wręczonym wraz z Medalem zapisano, iż: prof. dr hab. inż. Wojciech Skowroński należy do znaczących naukowców specjalizujących się w zagadnieniach kształtowania konstrukcji; mykologii budowlanej i biokorozji; modelowania procesów degradacji w podwyższonej temperaturze materiałów i konstrukcji – obejmującego charakterystyki strukturalne drewna oraz tworzyw metalicznych. Jest autorem szeregu prac naukowych traktujących o aktywowanych termicznie procesach reologicznych materiałów takich jak drewno, metale i ich stopy, a także dotyczących termomechanicznych uwarunkowań kształtowania konstrukcji stalowych i drewnianych w warunkach tzw. wyjątkowej kombinacji działań takich, jakie powoduje np. pożar. W pracach na temat konstrukcji drewnianych skojarzył zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego i mykologii opracowując odpowiednie równania przepływu ciepła i równania stanów granicznych dla zaproponowanego modelu drewna uwzględniającego efekty pełzania. Swoje prace naukowe prezentował w uznanych czasopismach (np. w Building and Environment; Journal of Structural Engineering – ASCE; Engineering Structures) i wydawnictwach (Wydawnictwo Naukowe PWN w Warszawie – dwie autorskie książki). Jest współautorem artykułów np. w: Journal of Constructional Steel Research, Journal of Civil Engineering and Management. Kierował ogólnopolskim zespołem autorów „Ilustrowanego leksykonu architektoniczno – budowlanego” (5000 haseł, Wyd. Arkady, W-wa 2008). Powyższe zestawienie dopełnia współautorstwo tegorocznej (2019 r.) publikacji na temat badania metodą ultradźwiękową konstrukcji drewnianych pt. „Ultrasonic evaluation regarding the effects of biological corrosion of historical roof trusses”.

wyroznienie_prof_skowronskiego