X Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej (GISDay)

W środę 19 listopada obchodzony na uczelni był GISDay. Wykłady, prezentacje sprzętu geodezyjnego GPS a także oprogramowania oraz warsztaty, które przyciągnęły nie tylko pracowników naukowych i studentów, ale także wielu uczniów szkół średnich oraz ich nauczycieli, odbywały się w Centrum Dydaktyczno-Naukowym, w Auli Jana Pawła II.

Głównym organizatorem imprezy był Instytut Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

GISDay patronatem objął Główny Geodeta Kraju, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski, Prezes NOT, firma ESRI Polska oraz rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

GIS (Geographical Information Systems), czyli Systemy Informacji Geograficznej to zestaw narzędzi służących do gromadzenia, przetwarzania, analizy oraz udostępniania informacji przestrzennej. Głównymi jej źródłami we współczesnym świecie są obrazy satelitarne, zdjęcia lotnicze, mapy oraz systemy lokalizacji satelitarnej GPS. Podstawowe obszary zastosowań GIS to siły zbrojne, ratownictwo, leśnictwo, rolnictwo, telefonia komórkowa, badania naukowe oraz geodezja.

19.11.2008