XIII Sympozjum Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa

XIII Sympozjum pod hasłem ”Ochrona obiektów budowlanych przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem” odbyło się w nadmorskim Darłowie w dniach 24-26 września 2015 r.

Organizatorem Sympozjum było Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa a współorganizatorami: Komitet Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk, Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytut Technologii Drewna w Poznaniu. W skład Komitetu Honorowego weszli: prof. dr hab. inż. Ewa Dobrowolska – przewodnicząca Komitetu Technologii Drewna PAN, prof. dr hab. Roman Kołacz – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Krajewski – dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Skład Komitetu Naukowego był następujący: prof. Wojciech Skowroński – przewodniczący komitetu, prof. Krzysztof Matkowski – wiceprzewodniczący, prof. Andrzej Fojutowski, dr Jerzy Karyś, prof. Bernard Kontny, prof. Adam Krajewski, prof. Bartłomiej Mazela, prof. Czesław Miedziałowski, prof. Zygmunt Orłowski, prof. Henryk Stoksik, prof. Władysław Strykowski oraz prof. Zofia Żakowska.

Komitet Organizacyjny działał w składzie: dr Zygmunt Matkowski – przewodniczący, mgr Krystyna Gągała – sekretarz, dr Małgorzata Piotrowska, dr Łukasz Bednarz, mgr Krystyna Styrczula oraz mgr Cezariusz Magott.

Obrady rozpoczęły się Sesją Otwarcia wzbogaconą o wręczenie Medali PSMB im. prof. Jerzego Ważnego za prace naukowe traktujące o zagadnieniach technologii drewna, o ochronie obiektów budowlanych przed wilgocią i korozją biologiczną, o bezpieczeństwie mykologicznym lub pożarowym. Tegorocznymi laureatami nagrody zostali prof. Andrzej Fojutowski i dr Jerzy Karyś.

Przemówienia otwierające sympozjum wygłosili prof. Wojciech Skowroński i prof. Ewa Dobrowolska. Ponadto przemówienie podczas Sesji Otwarcia wygłosił prof. Bartłomiej Mazela – dziekan Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i prof. Władysław Strykowski – dyrektor Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu; odczytano również list rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – prof. Romana Kołacza i list prof. Krzysztofa J. Krajewskiego – dziekana Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie.

Konferencja ta obejmowała 10 sesji: „Sesję Otwarcia”, „Dyskusję Generalną” (podczas której sformułowano sumaryczne wnioski sympozjalne) i 8 sesji wypełnionych prezentacjami referatów z dyskusją merytoryczną, którym przewodniczyli: prof. prof. Ewa Dobrowolska, Zofia Żakowska, Marlena Piontek, Wojciech Skowroński, Bartłomiej Mazela, Władysław Strykowski, Andrzej Fojutowski, Adam Krajewski, Henryk Stoksik, Zygmunt Orłowski, Krzysztof Matkowski oraz dr Małgorzata Piotrowska, dr Jerzy Karyś, dr Zygmunt Matkowski i dr Jan Antoni Rubin.

Referaty prezentowane podczas sympozjum wskazywały, że nowoczesna mykologia budowlana obejmuje swoim zakresem zespół problemów mikrobiologicznych, chemicznych, wilgotnościowych (sensu stricte przepływu ciepła i wilgoci przez materiały kapilarno-porowate) i związanych z bezpieczeństwem pożarowym. W tej tematyce mieści się szereg nierozwiązanych do tej pory zagadnień fizyki budowli, technologii drewna i technologii realizacji obiektów wraz z robotami naprawczymi i typowo konserwatorskimi.

W bardzo bogaty program sympozjum wkomponowano obrady XV Zwyczajnego Zjazdu członków PSMB, a także rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. Podczas zjazdu wybrano ponownie na przewodniczącego stowarzyszenia prof. Wojciecha Skowrońskiego, którego chwilę później wyróżniono Złotą Honorową Odznaką PSMB z diamentem za wyróżniające się prowadzenie stowarzyszenia w kadencji 2012-2015.

W XIII Sympozjum PSMB uczestniczyło ponad 90 osób reprezentujących uczelnie i instytuty badawcze, projektantów i konserwatorów zabytków, a także wykonawców robót remontowych i naprawczych, dystrybutorów materiałów i systemów budowlanych.

fot_xiii_sympozjum.jpg
Przy stole prezydialnym (od lewej): prof. Zofia Żakowska, prof. Marlena Piontek,
prof. Ewa Dobrowolska, prof. Wojciech Skowroński, prof. Bartłomiej Mazela,
prof. Władysław Strykowski