Zajęcia terenowe na zbiornikach kaskady Nysy Kłodzkiej

16 maja 2019 r. odbył się wyjazd terenowy na zbiorniki retencyjne na rzece Nysa Kłodzka: Nysa, Topola i Kozielno

Wyjazd zorganizowali studenci III roku z kierunków studiów inżynieria środowiska oraz inżynieria i gospodarka wodna z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Główną organizatorką wyjazdu była starościna Klaudia Krajewska. Odbył się w ramach zajęć z przedmiotów zbiorniki wodne, zbiorniki wodne i ochrona od powodzi, podstawy wykorzystania energii odnawialnej. Studenci wraz z opiekunami dr. hab. inż. Mirosławem Wiatkowskim, prof. nadzw., dr. inż. Łukaszem Grussem, mgr. inż. Maciejem Gruszczyńskim, mgr inż. Bogną Buta i mgr. inż. Janem Błotnickim zapoznali się z obiektami zbiorników retencyjnych i gospodarką wodną prowadzoną na zbiornikach. W zajęciach uczestniczyli gospodarze zbiorników: Mgr inż. Sławomir Janik – dyrektor Zarządu Zlewni w Nysie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wraz z kierownikami zbiorników: mgr. inż. Markiem Serugą – kierownikiem zbiornika Nysa, mgr Dorotą Lechowicz – kierownik jazów Nysa i Lucyną Tomaszewską (Fot. 1).

Zdjęcie grupowe studentów kierunków inżynieria środowiska oraz inżynieria i gospodarka wodna wraz z administracją zbiornika
Fot. 1. Zdjęcie grupowe studentów kierunków inżynieria środowiska oraz inżynieria i gospodarka
wodna wraz z administracją zbiornika (w pierwszym rzędzie w środku: mgr inż. Sławomir Janik,
mgr inż. Marek Seruga, mgr Dorota Lechowicz
).

Po zbiornikach retencyjnych Kozielno i Topola oprowadzali nas: Wiktor Filipkierownik Zbiorników Topola-Kozielno (Fot. 7), mgr inż. Wiesław Mazankierownik Elektrowni Wodnych (Fot. 12), mgr Karolina Osieckainspektor.

Gospodarze zbiorników przedstawili zagadnienia związane w problematyką budowy, projektowania oraz eksploatacji obiektów hydrotechnicznych i hydroenergetycznych (Fot.2, 3), a także właściwym sterowaniem, prawidłowym funkcjonowaniem zbiorników retencyjnych Nysa, Topola oraz Kozielno (Fot. 4).

studenci oglądają urządzenia przelewowe na zbiorniku Nysa
Fot. 2. Urządzenia przelewowe na zbiorniku Nysa
studenci w hali generatora EW Kozielno
Fot. 3. Hala generatora EW Kozielno
Zapoznanie się z Turbiną Kaplana wewnątrz hali generatora na EW Kozielno
Fot. 4. Zapoznanie się z Turbiną Kaplana wewnątrz hali generatora na EW Kozielno

Studenci zapoznali się z podstawowymi funkcjami oraz konstrukcją odwiedzonych budowli piętrzących, metodami eksploatacji w trakcie przechodzenia fali wezbraniowej, przygotowaniem zbiorników do przyjęcia przepływu powodziowego i eksploatacji w normalnych warunkach piętrzenia.

W ramach zajęć terenowych udostępniono poszczególne elementy budowli hydrotechnicznych, tj. galerie zastrzykowo-kontrolne (Fot. 5), zblokowane urządzenia zrzutowe, przelew awaryjny, przepławki (Fot. 6), kanał ulgi, elektrownie wodne, sterownie siłowników sterujących położeniem klap (Fot. 7). Zarządzający funkcjonowaniem zbiorników oraz obsługa przygotowali dla studentów bardzo ciekawą prezentację funkcjonowania urządzeń zrzutowych.

Galeria zastrzykowo-kontrolna zbiornika Kozielno
Fot. 5. Galeria zastrzykowo-kontrolna zbiornika Kozielno
Przepławka dla ryb na zbiorniku Kozielno
Fot. 6. Przepławka na zbiorniku Kozielno
Sterownie siłowników sterujących położeniem klap
Fot. 7. Sterownie siłowników sterujących położeniem klap
Przelew
Fot. 8. Przelew

W ramach pokazu uruchomiono przelew o kształtach praktycznych z segmentem (wypływ wody spod segmentu) (Fot. 8) oraz przelew wyposażony w klapę (przelew niezatopiony) (Fot. 9).

Przelew wyposażony w klapę (przelew niezatopiony)
Fot. 9. Przelew wyposażony w klapę (przelew niezatopiony)

Obsługa zbiorników zaprezentowała uczestnikom funkcjonowanie Centrum Zarzadzania Zbiornikiem Nysa (Fot. 10), działanie automatycznej czyszczarki do krat na wlocie do elektrowni na zbiorniku Topola (Fot. 11).

Centrum Zarzadzania Zbiornikiem Nysa
Fot. 10. Centrum Zarzadzania Zbiornikiem Nysa
czyszczarka do krat
Fot. 11. Działanie automatycznej czyszczarki do krat
mgr inż. Wiesław Mazan – kierownik Elektrowni Wodnych przedstawia eksploatację EW Kozielno
Fot. 12. Pan mgr inż. Wiesław Mazankierownik Elektrowni Wodnych
przedstawia eksploatację EW Kozielno

Zajęcia terenowe zakończyły się podsumowaniem nt. roli zbiorników retencyjnych w środowisku i gospodarce (Fot. 13). Młodzież miała także okazję porozmawiać na te tematy podczas ogniska.

Studenci kierunku inżynieria środowiska oraz inżynieria i gospodarka wodna podczas podsumowania
Fot. 13. Studenci kierunku inżynieria środowiska oraz inżynieria i gospodarka wodna
podczas podsumowania