Zebranie Rady Naukowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych

14 grudnia 2018 r. odbyło się Zebranie Rady Naukowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych kadencji 2017-2020 na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Członkowie Rady Naukowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych
Fot. 1. Członkowie Rady Naukowej Centrum
Modelowania Procesów Hydrologicznych
w dniu 14 grudnia 2018 r.

Spotkaniu przewodniczył prof. dr hab. inż. Bernard Kontny i kierownik Centrum dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. Podczas spotkania powołano w skład Rady Naukowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych mgr inż. Mateusza Surowskiego, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (fot. 2) oraz mgr inż. Bartłomieja Pietruszewskiego, zastępcę dyrektora ds. powodzi i suszy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (fot. 3).

Fot. 2. mgr inż. Mateusza Surowski Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
Fot. 2. mgr inż. Mateusz Surowski, dyrektor Regionalnego
Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego
Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

mgr inż. Bartłomiej Pietruszewski, zastępca dyrektora ds. Powodzi i Suszy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Fot. 3. mgr inż. Bartłomiej Pietruszewski, zastępca dyrektora
ds. powodzi i suszy Regionalnego Zarządu Gospodarki
Wodnej we Wrocławiu

Podczas zebrania nastąpiło przedstawienie sylwetek kandydatów i dorobku zawodowego (fot.4).

dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. przedstawia sylwetki kandydatów
Fot. 4. dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw.
przedstawia sylwetki kandydatów

Następnym punktem posiedzenia było omówienie regulaminu konkursu na prace dyplomowe, doktorskie i habilitacyjne. Członkowie Rady Naukowej ustalili także kryteria przyznawania przez Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych nagród za wyróżniające się prace dyplomowe (fot. 5).

Fot. 5. Członkowie Rady Naukowej podczas obrad nad regulaminem konkursu

Rada Naukowa Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych rozpoczęła uzgadnianie terminu i zakresu organizacji konferencji naukowo-technicznej w 2019 r.

Kolejnym punktem posiedzenia była prezentacja strony internetowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych.

Nowym zwyczajem ustalonym przez Rade Naukową Centrum są organizowane seminaria naukowe, które mają za zadanie przybliżyć zagadnienia naukowo-badawcze realizowane w obszarze zainteresowań członków Rady. Na spotkaniu w dniu 14 grudnia 2018 r. referat nt. Suszy hydrogeologicznej i modelowania terenów wodonośnych MPWiK Wrocław” przedstawił prof. dr hab. Stanisław Staśko z Zakładu Hydrogeologii Podstawowej, Instytutu Nauk Geologicznych, Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Uniwersytetu Wrocławskiego (fot. 6).

Prof. dr hab. Stanisław Staśko podczas wystąpienia
Fot. 6. Prof. dr hab. Stanisław Staśko podczas wystąpienia

Tematy badawcze Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych to głównie: hydrologia i gospodarka wodna, ochrona wód i ekosystemów od wody zależnych, hydromechanika i hydraulika, hydrotechnika i budownictwo wodne, hydrogeologia, geodezja satelitarna i teledetekcja, geografia fizyczna, kształtowanie i ochrona środowiska, melioracje wodne i mała retencja, gospodarka przestrzenna, urbanistyka i architektura krajobrazu.