Aktualności

Złoty medal w Kuala Lumpur

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Wynalazek naukowców z naszego wydziału zdobył prestiżowe nagrody: złoty medal oraz nagrodę dla najlepszego wynalazku zagranicznego na XXIV Międzynarodowej Wystawie Inwencji, Innowacji i Technologii ITEX 2014 w Kuala Lumpur (8-10 maja 2014).

Głównym celem projektu „Geokompozyty sorbujące wodę – innowacyjne technologie wspomagające wegetację roślin” jest uzyskanie innowacyjnych produktów i technologii zatrzymujących w glebie wodę, która jest później dostępną dla roślin. Dzięki temu rośliny mogą rozwijać się szybciej lub przetrwać w okresach niedoboru wody czy suszy. Celem użytecznym jest poprawa efektywności wykorzystania zasobów wody.

Projekt prowadzony jest w konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu – liderem i inicjatorem Projektu, a Politechniką Wrocławską i Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, jego wartość to 7 155 257,73 zł.

Interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem dr. Lejcusia opracował innowacyjny produkt, który chroniony jest patentem krajowym i zgłoszony w międzynarodowym trybie PCT. Po dwóch latach od rozpoczęcia Projektu geokompozyty sorbujące wodę zostały skomercjalizowane i od 2012 r. dostępne są pod nazwą HYDROBox. Była to pierwsza w skali kraju komercjalizacja w ramach projektu współfinansowanego z działania 1.3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Produkująca Hydroboxy firma Geotabo otrzymała za ten produkt w 2013 roku Laur Innowacyjności.

Produkty oraz technologie opracowywane w ramach projektu znajdują zastosowanie, jako zabezpieczenie przeciwerozyjne w konstrukcjach inżynierskich, takich jak wały przeciwpowodziowe czy skarpy drogowe, skarpy składowisk odpadów i skarpy wyrobisk pokopalnianych. Geokompozyty świetnie sprawdzają się też w uprawie roślin - od roślin doniczkowych, przez rośliny ogrodowe po rośliny ozdobne. Technologia sprawdza się bardzo dobrze również w rolnictwie, np. w produkcji malin w ciągu trzech lat zbiory mogą być większe nawet o około 35 procent.

Nowatorskimi rozwiązaniami już zainteresowały się zarówno kraje europejskie jak i arabskie tj. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Turcja, Hiszpania i Włochy, w których występują problemy z niedoborem wody.

Projekt był już wielokrotnie prezentowany na krajowych i międzynarodowych konferencjach i wystawach, a za swoje osiągnięcia zespół dr Lejcusia wielokrotnie odbierał nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  1. Nagrodę za najlepszy referat podczas międzynarodowej konferencji z zakresu nauk przyrodniczych i środowiska ICNSE 2014 w Dubaju. „Water loss from soil and water absorbing geocomposite” K. Lejcuś, J. Dąbrowska, D. Garlikowski, L. Kordas.
  2. Dyplom od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej (2014 r.) za „Element geokompozytowy, zwłaszcza do wspomagania wegetacji roślin”. D. Garlikowski, K. Lejcuś, H. Orzeszyna, A. Pawłowski.
  3. Złoty medal za element geokompozytowy do wspomagania wegetacji roślin oraz złoty medal przyznany przez Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców otrzymane podczas Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2013. D. Garlikowski, K. Lejcuś, H. Orzeszyna, A. Pawłowski.
  4. Nagrodę dla mgr inż. Michała Śpitalniaka za pracę „Water absorbing geocomposite as an innovative solution for supporting development of biotechnical protection of slopes” zaprezentowaną podczas międzynarodowej konferencji „The Topical Issues of Mineral Resources Management” w Sankt Petersburgu, 2013 r.

Naukowcy UPWr gościli na antenie TVP i TVN w takich programach jak „Laboratorium europejskie”, „Laboratorium pomysłów”, „Kawa czy herbata”, „Maja w ogrodzie”. Materiały video można obejrzeć na stronie projektu, dr Lejcuś był wielokrotnie zapraszany na debaty dotyczące komercjalizacji badań naukowych.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.geosap.up.wroc.pl

Karolina Gerlicz, Jolanta Dąbrowska

Fot. Rafał Lewandowski SPWiR

Fot. Rafał Lewandowski SPWiR

itex_dyplom_1.jpg

itex_dyplom_2.jpg

Powrót
20.05.2014
Głos Uczelni