Projekt SMART-WaterDomain

SMART-WaterDomain Struktura organizacyjnego procesu decyzyjnego w zakresie ponownego wykorzystania wody/ścieków dla inteligentnych miast

Projekt realizowany jest w ramach Programu EIG CONCERT-Japan. Partnerami projektu ze strony polskiej oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest Uniwersytet Łódzki, a partnerami zagranicznymi są jednostki z Japonii, Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy.

Skład zespołu UPWr: lider zespołu dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, prof. uczelni, dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak prof. uczelni, dr inż. Aleksandra Bawiec, dr inż. Wiesław Fiałkiewicz.

Nadrzędnym celem projektu jest opracowanie systemowych mechanizmów działania, które wspomogą  ponowne wykorzystanie ścieków jako dodatkowych zasobów wody. W rezultacie działania te, będą wsparciem dla firm, które wdrożą  technologie ponownego wykorzystania w swój łańcuch wartości.  Projekt koncentruje się również na wzmocnieniu adaptacji i akceptacji celowego, ponownego użycia wody w sektorze przemysłowym/rolniczym.

W ramach prowadzonych działań zostaną przetestowane założenia dotyczące wykonalności technicznej, przepisów prawnych, politycznej akceptacji i korzyści dla zrównoważonego rozwoju, wynikające z powtórnego wykorzystania wody i oczyszczonych ścieków w różnych rodzajach działalności. Na podstawie przeprowadzonych działań zostanie opracowane narzędzie wspomagania decyzji i monitorowania wykorzystania zasobów wodnych, które będzie w stanie wykazać wartość wdrażania technologii ponownego wykorzystania ścieków i powiązanych polityk, zarówno gospodarczych, jak i społecznych oraz środowiskowych.

Część projektu stanowi badanie, którego celem jest zidentyfikowanie praktyk związanych z ponownym wykorzystaniem wody oraz zidentyfikowanie możliwych wyzwań dotyczących gospodarowania zasobami wodnymi. Grupę docelową badania stanowią przedsiębiorstwa i organizacje publiczne wykorzystujące wodę, które prowadzą działalność w wyżej wymienionych krajach. W tym celu przeprowadzona zostanie ankieta, której wyniki zostaną wykorzystane w kolejnych działaniach w ramach projektu SMART-WaterDomain (z treścią ankiety można się zapoznać https://www.surveymonkey.com/r/SMARTWaterDomain-Polska).

Końcowe wyniki projektu SMART-WaterDomain przyczynią się wypracowania mechanizmów wspomagających odzysk wody i jej powtórne wykorzystanie.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 641 130,00 zł.

Więcej o projekcie: https://flores.unu.edu/en/news/news/smart-waterdomain-project-kicks-off.html#info