Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Co dalej z kopalniami Polkowice-Sieroszowice, Odrą i zbiornikiem Żelazny Most?- głos dr inż. Macieja Gruszczyńskiego w Radiu Wrocław

Z radością pragniemy poinformować, że dr inż. Maciej Gruszczyński, nasz kolega z Instytutu, był gościem programu radiowego "Wieczór z Dolnego Śląska" w Radiu Wrocław. Wziął udział w dyskusji na temat "Co dalej z kopalniami Polkowice-Sieroszowice, Odrą i zbiornikiem Żelazny Most?", która odbyła się 13 lutego 2024 r. w ramach tego programu.

Wspólnie z dr inż. M.Gruszczyńskim w programie uczestniczyli także:

Profesor dr hab. inż. Herbert Wirth z Katedry Górnictwa na Politechnice Wrocławskiej,
Rafał Wolanowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Program poruszał tematykę przyszłych działań związanych z kopalniami Polkowice-Sieroszowice, Odrą oraz zbiornikiem Żelazny Most.

Gorąco zachęcamy do wysłuchania nagrania programu https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/138080/KG-1 , w którym nasz ekspert dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat największego w Europie zbiornika unieszkodliwiania odpadów wydobywczych  Żelazny Most.

Aby uświadomić sobie skalę wielkości tego zbiornika, warto podać kilka danych. Zbiornik otoczony jest przez zapory ziemne o łącznej długości 14 km, osiągające nawet 70 metrów wysokości. Dla zobrazowania, jest to obszar, który pomieściłby aż 2 816 boisk piłkarskich. Żelazny Most zajmuje powierzchnię 2 189 ha, co odpowiada objętości, która pomieściłaby 233 000 basenów olimpijskich. Całkowita objętość zbiornika wynosi aż 876 mln m3. Rocznie do zbiornika trafia około 30 mln ton materiału. Rozmiary tego obiektu sprawiają, że jest on nawet widoczny z przestrzeni kosmicznej.

zelazny_most_reservoir_kz04.jpg
"Żelazny Most Reservoir kz04" by Krzysztof Ziarnek, Kenraiz is licensed under CC BY-SA 4.0.