Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak profesor Uczelni w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia.

Dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak profesor Uczelni, kierownik Zakładu Infrastruktury i Techniki Sanitarnej naszego Instytutu znalazła się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia.

Badania, za które Profesor Burszta-Adamiak otrzymała wyróżnienie prowadzone są na kilku poziomach.

Profesor Burszta-Adamiak sprawdza  czy rozwiązania do lokalnego zagospodarowania wód opadowych są w stanie odciążyć systemy kanalizacyjne, czyli tradycyjną podziemną infrastrukturę techniczną, znacznie przeciążoną w trakcie większych opadów. Bierze również pod lupę podziemne systemy retencyjno-rozsączające oraz systemy do bioretencji, znane nam pod nazwą zielone dachy i ogrody deszczowe. Bada ich efektywność hydrauliczną i możliwości poprawy jakości spływów.

Profesor Burszta-Adamiak współpracuje z wieloma specjalistami i naukowcami. Bardzo ważnym efektem prac jej zespołu było stworzenie Katalogów dobrych praktyk I i II. Odniesiono się w nich do zasad zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi pochodzącymi z nawierzchni pasów drogowych (część I) oraz opisano możliwości zagospodarowania wód opadowych na terenach budownictwa, jednorodzinnego, wielorodzinnego, obiektach usługowych, i sportowych oraz terenach rekreacyjnych (część II).