Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Dr inż. Aleksandra Bawiec o zdalnym nauczaniu i zdalnym udziale w Dniach Wstępnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Sytuacja epidemiologiczna zmusiła studentów i pracowników do pozostania w domach, ale co z zajęciami? Co z nauką? Czy studenci muszą „zawalić” semestr, a nauczyciele akademiccy mają, jak twierdzą niektórzy „tyle wolnego”? Nic z tych rzeczy!

Jak podaje dr inż. Aleksandra Bawiec z Instytutu Inżynierii Środowiska: „Na naszym Uniwersytecie zajęcia od 23 marca 2020 roku prowadzone są w trybie zdalnym. Na pewno wielu z pracowników, w tym pracowników naszego Instytutu Inżynierii Środowiska, do tej pory nie miała doświadczenia jak prowadzić w ten sposób ćwiczenia czy wykłady, ale i tym razem okazało się, że „potrzeba matką wynalazku” lub jak w naszym przypadku – „potrzeba matką skorzystania z wynalazku”.

Pani dr inż. Aleksandra Bawiec w tym semestrze prowadzi zajęcia z 5 przedmiotów, w sumie na 3 różnych kierunkach studiów, zarówno wykłady jak i ćwiczenia.

Korzystam z dostępnego pakietu G-suite – platformy Classroom oraz z możliwości prowadzenia wideokonferencji za pomocą Google Meet. Jak do tej pory – wszystko odbywa się bez problemów! Wydaje mi się, że frekwencja jest większa niż na tradycyjnych wykładach, zaangażowanie studentów ogromne i świetny kontakt na linii nauczyciel – student. Wszystkie zadania wykonywane przez studentów otrzymuję przed wyznaczonym terminem ????, co nie zdarzało się przedtem często.

Na platformie można utworzyć przedmiot (Rysunek 1), każdorazowo zaprosić studentów do wzięcia udziału w zajęciach podając link do wideorozmowy (Rysunek 2), a także sprawdzić obecność z wykorzystaniem arkuszy google, zadać zadanie do wykonania i tamże je sprawdzać (Rysunek 3).

Rysunek 1. Zajęcia z chemii środowiska na platformie Classroom.

Rysunek 2. Zaproszenie na zajęcia w formie wideorozmowy.

Rysunek 3. Sprawdzenie listy obecności oraz wgranych przez studentów zadań.

Problemy jakie mogą się pojawić to jedynie sytuacja, gdy Internet, czy czasem komputer odmówi komuś posłuszeństwa, jednak z pewną dozą wyrozumiałości dajemy sobie z tym radę.

Do „ciemnych stron” zdalnego nauczania Pani dr inż. Aleksandra Bawiec zalicza konieczność sprawdzania wszystkich projektów w formie elektronicznej, co mocno nadwyręża wzrok, a konsultacje via e-mail o każdej porze dnia i w każdy praktycznie dzień tygodnia są nieco wyczerpujące… no i prowadzenie wideokonferencji przy włączonej kamerze może być każdorazowo nieco krępujące, ale warto! Po zapytaniu studentów o opinię na temat tej formy prowadzenia wykładów (udostępnienie ekranu w celu pokazania prezentacji oraz wykład na żywo) uzyskałam pokrzepiające odpowiedzi, a oto niektóre z nich:

„Wideokonferencja umożliwia kontakt z prowadzącym, który jest bardzo ważny.”

„Wideokonferencja sprawia, że nie odczuwa się takiego braku kontaktu z prowadzącym. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie – mogąc oglądać materiały i słuchać wykładu na żywo.”

„Prowadzenie przedmiotu w formie wideokonferencji zdecydowanie przemawia na plus”.

Dni wstępne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Nie lada wyzwaniem okazała się także organizacja Dni Wstępnych dla kandydatów na studia na naszej Uczelni, które w całości odbyły się online. Z tej okazji, kilku prowadzących z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdecydowało się przygotować materiały promujące poszczególne jednostki.

Pani doktor Aleksandra Bawiec zdecydowała się przygotować krótki, kilkuminutowy wykład na temat oczyszczania ścieków na bazie materiałów, które udało Jej się zgromadzić oraz przede wszystkim zdjęć obiektów, które własnoręcznie wykonała (aby uniknąć wątpliwości związanych m. in. z prawami własności intelektualnej). Samo przygotowanie prezentacji może nie było trudne, jednak jej poprowadzenie patrząc do kamery było dla Pani doktor czymś nowym i może nie do końca komfortowym, ale jednak przydatnym.

No cóż – pierwsze koty za płoty! Dzisiaj prezentacja na Dni Otwarte, a jutro kto wie, może kanał na Youtube promujący zajęcia i nauczycieli z Instytutu Inżynierii Środowiska?

Poniżej link do materiału z Dni Wstępnych udostępniony na profilu Youtube Rekrutacji UPWr. Pani doktor zaprasza wszystkich do aktywnego udziału w tego typu inicjatywach!

https://www.youtube.com/watch?v=T2cGG_jFIQs

Dziękujemy Pani doktor Aleksandrze Bawiec za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów!