Dr inż. Radosław Stodolak jest uznanym ekspertem w dziedzinie gospodarki wodnej i ochrony środowiska z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad projektami hydrotechnicznymi oraz badaniami nad zarządzaniem zasobami wodnymi w Polsce, w tym, a może przede wszystkim w sytuacji ekstremalnego zagrożenia powodziowego. Od 2016 roku pełni funkcję kluczowego eksperta z zakresu hydrologii w Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego ze środków Banku Światowego. To właśnie ta wiedza i doświadczenie zostały docenione podczas tegorocznej powodzi, skutkiem czego jest nominacja na wyżej wymienione stanowisko.
Warto wspomnieć o początkach pracy dr inż. Radosława Stodolaka jako hydrologa. Pierwszymi ważnymi efektami jego analiz, były propozycje nowoczesnych metod zarządzania pojemnością powodziową, suchego zbiornika Racibórz, ważnego w przeciwdziałaniu skutkom powodzi we Wrocławiu. Już wtedy dowiódł, że przy zrzutach wód ze zbiornika na poziomie 800 m3s-1 woda w Odrze poniżej zbiornika może nieznacznie przekroczyć wartość wody brzegowej, jednak nie spowoduje ona większych szkód ekonomicznych w dolinie. Z kolei przy zrzucie na poziomie 1070 m3s-1 można się spodziewać znacznie wyższego podtopienia obszarów leżących w dolinie Odry i niestety nie da się wykluczyć strat ekonomicznych i społecznych. Przypomnijmy, że podczas powodzi we wrześniu tego roku, okresowy zrzut z urządzeń spustowych obiektu kształtował się na bardzo zbliżonym poziomie (było to około 1000 m3s-1).
Nie zapominajmy, że dr inż. Radosław Stodolak jest również wspaniałym dydaktykiem oraz opiekunem Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników, gdzie z pasją wspiera rozwój studentów. Organizuje warsztaty, konferencje i wyjazdy terenowe dla studentów. Dzięki jego zaangażowaniu, mają unikalną możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy i doświadczenia w praktyce.
Mianowanie dr inż. Radosława Stodolaka na to zaszczytne stanowisko jest wyrazem uznania dla jego dotychczasowej pracy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!