Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Gospodarka bezodpadowa w praktyce, wyjście terenowe do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.

11 stycznia 2024 roku studenci 2 roku studiów magisterskich inżynierii środowiska o specjalizacji gospodarka odpadami i odnawialne źródła energii, mieli unikalną okazję przyjrzeć się procesom, które kształtują przyszłość energetyki opartej na zrównoważonym rozwoju i zasadach gospodarki bezodpadowej.

Jednym z kluczowych zagadnień, które przyciągnęły uwagę studentów, było gospodarowanie ubocznymi produktami spalania. Przedsiębiorstwo wykorzystuje odpady jako pełnowartościowe substancje, które następnie są zagospodarowywane w innych gałęziach gospodarki, takich jak przemysł cementowy, budownictwo, drogownictwo, górnictwo czy rolnictwo. To podejście prowadzi do znacznego ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów końcowych, wpisując się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Uczestnicy zajęć mieli okazję zapoznać się z technologią odsiarczania spalin, która generuje syntetyczny gips. Ten substytut gipsu naturalnego, aż w 99% jest identyczny z gipsem mineralnym pochodzenia naturalnego. Jego wysoka czystość, umożliwia wykorzystanie nawet w rolnictwie jako źródło siarki dla roślin. 

Odpowiedzialne wykorzystanie surowców odpadowych, jak gips z instalacji odsiarczania spalin czy popiół lotny to dobry przykład wdrażana w procesach  gospodarczych zasady  pierwszeństwa dla surowców wtórnych. Takie działania wpływają na ochronę złóż kopalnych dla przyszłych pokoleń.

Wyjście terenowe w ramach przedmiotu gospodarka bezodpadowa do przedsiębiorstwa Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. było inicjatywą dr inż. Justyny Kubicz oraz dr inż. Darii Marczak. 

Mamy nadzieję, że to cenne doświadczenie pozwoli naszym studentom efektywnie łączyć teorię z praktyką w obszarze inżynierii środowiska.

Galeria zdjęć