Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Laboratorium Wodne tętni życiem. Wybudowano tam modele fizyczne urządzeń przelewowych zbiorników wodnych

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W okresie od lipca do września 2020 roku Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w Laboratorium Wodnym im. prof. Juliana Wołoszyna, przeprowadzili badania hydrauliczne na dwóch modelach fizycznych urządzeń przelewowych zbiornika Krosnowice i Szalejów, zlokalizowanych w Kotlinie Kłodzkiej.

Suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna jest aktualnie wykonywany i będzie chronił miejscowości i tereny poniżej przed powodzią, natomiast suchy zbiornik Szalejów na rzece Bystrzyca Dusznicka jest w fazie projektowej.

Modele fizyczne badanych zbiorników Krosnowice i Szalejów
w Laboratorium Wodnym IIŚ UPWr

Prace badawcze prowadził zespół Pracowników Instytutu pod kierownictwem dr. hab. inż. Roberta Kasperka, prof. uczelni, w składzie prof. dr hab. inż. Marian Mokwa, dr inż. Maciej Gruszczyński oraz mgr inż. Jan Błotnicki.

Badania fizykalne w Laboratorium Wodnym IIŚ zostały przeprowadzone na zlecenie i we współpracy z konsorcjum Sweco Consulting sp. z o.o. Modelowano przelewy, kaskady, kanały odprowadzające i urządzenia do rozpraszania energii ww. zbiorników w skali 1:20.

W trakcie badań odbyło się kilka spotkań, w których uczestniczyli ze strony projektowej przedstawiciele Sweco Consulting oraz Hydroprojekt Wrocław, ze strony Inwestora przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Pracownicy IIŚ. Zaprezentowano wyniki badań, wspólnie przeanalizowano problemy występujące podczas prac modelowych co przyczyniło się do zoptymalizowania pracy obu przelewów, szczególnie podczas przepływów powodziowych.

Spotkanie Pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska, projektantów
oraz przedstawicieli inwestora podczas badań w Laboratorium Wodnym
Konsultacje rozwiązań z projektantami z Hydroprojektu
podczas badań hydraulicznych

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach w Laboratorium Wodnym Instytutu Inżynierii Środowiska prowadzono prace doświadczalne związane m.in. z wymiarowaniem urządzeń zrzutowych, przepływów wody w korytach o zróżnicowanej szorstkości, badania wpływu roślinności na opory przepływu w korytach, badania rozkładu prędkości z wykorzystaniem techniki PIV w kanałach sztucznych, badania oporów przepływów mieszanin nienewtonowskich i wiele innych.