Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Monitorowanie zużycia wody w miastach

Prof. Stanisław Czaban dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska członkiem komitetu sterującego międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt badawczo-rozwojowy dotyczący zastosowania metody „Water Footprint”

Dziewięć instytucji z pięciu krajów Unii Europejskiej rozpoczęło w listopadzie 2012 roku realizację projektu badawczo-rozwojowego „Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich (URBAN_WFTP)”.

urban_spotkanie_w_padwie.jpg
Uczestnicy inauguracji projektu. Padwa, 18.XII.2012 r.

Projekt będzie realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet w Padwie (Włochy), Giacomo Rumor Foundation – Veneto Productivity Center (Włochy), Gmina Vicenza (Włochy), Uniwersytet w Innsbrucku (Austria), Alpy Ltd. (Austria), INNOVA Eszak-Alföld Regionalna Agencja Rozwoju Regionalnego i Innowacji (Węgry), Przemysłowa Izba Gospodarcza Norymbergii i Środkowej Frankonii (Niemcy), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Partnerem wiodącym jest Uniwersytet w Padwie (Włochy). Realizacja potrwa 25 miesięcy, projekt będzie finansowany z Programu Operacyjnego dla Europy Środkowej (EFRR), a całkowity koszt projektu wyniesie ponad 1,6 mln euro, z tego EFRR 1,266 mln euro.

urban_schemat.jpg
Partnerzy projektu 4CE439P3-URBAN_WFTP

Przewiduje się opracowanie metodyki wyznaczania wskaźnika Water Footprint dla obszarów zurbanizowanych, przygotowanie strategii poprawy zarządzania zużyciem wody dla utworzonych trzech laboratoriów i sprawdzenie ich efektywności. Ponadto, prowadzone będą akcje promujące zrównoważone używanie wody, organizowane szkolenia i udzielana pomoc przy wdrażaniu wypracowanej metodologii.

Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 17 i 18 grudnia na Uniwersytecie w Padwie. Prof. Stanisław CZABAN – dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska został członkiem Komitetu Sterującego, a dr Wiesław FIAŁKIEWICZ z tego samego instytutu pracować będzie w Komitecie Technicznym.

*  *  *

Zastosowanie innowacyjnych narzędzi do monitorowania i zarządzania wykorzystaniem wody przez mieszkańców miast pozwoli na optymalizację pracy sieci wodociągów i kanalizacji oraz systemów oczyszczania. Zastosowanie metody „Water Footprint” stanowi szansę na poprawę stanu gospodarki wodnej i wykorzystania wody. Rozwiązanie to będzie wdrażane w trzech europejskich miastach: Viczenza we Włoszech, Innsbrucku w Austrii oraz we Wrocławiu. Będzie ono miało na celu ocenę skuteczności proponowanych rozwiązań, porównania uzyskanych wyników i tworzenia wspólnej strategii w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem zaopatrzenia miast w wodę. Projekt umożliwi również decydentom lepsze zdefiniowanie przyjaznych dla środowiska planów i strategii poprzez poprawę jakości środowiska wynikającej z wprowadzenia nowych technologii. Głównym celem projektu jest opracowanie uniwersalnych narzędzi do oceny zużycia wody i ochrony zasobów wodnych w obszarach miejskich.

mbwj