Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Narodowe Centrum Nauki sfinansuje projekt mgr inż. Darii Marczak

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Daria Marczak, doktorantka z naszego Instytutu, dostała prawie 140 tysięcy złotych na projekt pt. Badanie procesów biodegradacji geotekstyliów z włókien naturalnych i dodatków wspomagających wegetację roślin stosowanych w inżynierii środowiska, realizowany pod opieką dr hab. Krzysztofa Lejcusia, profesora uczelni. Projekt będzie finansowany w ramach konkursu Preludium ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki i jest przeznaczony dla naukowców nieposiadających stopnia doktora.

W projekcie zaplanowała badania mające na celu określenie właściwości biodegradowalnych geowłóknin oraz ich odpowiedników wzbogaconych dodatkami. Badania będą obejmowały wyznaczenie czasu i stopnia biodegradacji geowłóknin wykonanych na bazie surowców naturalnych zaaplikowanych w warunkach rzeczywistych. Badania wskażą możliwe sposoby zagospodarowania odpadów tekstylnych w szeroko pojętej inżynierii środowiska. Określony zostanie potencjał biodegradowalnych geowłóknin oraz ich odpowiedników wzbogaconych o dodatki w kontekście poprawy właściwości gleb oraz warunków wegetacji roślin.

Projekt ma duże znaczenie w aspekcie ograniczenia zanieczyszczenia środowiska oraz racjonalnego wspomagania wegetacji roślin. Obecnie większość geowłóknin jest produkowanych z tworzyw sztucznych, które nie ulegają biodegradacji i stanowią zagrożenie dla środowiska. Szacuje się, że czas eksploatacji blisko połowy tych materiałów ogranicza się do jednego sezonu wegetacyjnego. Inżynieria środowiska oraz rolnictwo są głównymi odbiorcami geosyntetyków, przez co w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Jednym ze sposobów ograniczenia tego negatywnego zjawiska jest poszukiwanie ich naturalnych odpowiedników. Do takich rozwiązań należą geowłókniny na bazie odpadowych włókien roślinnych i zwierzęcych.