Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Nasi Pracownicy członkami Wiodącego Zespołu Dydaktycznego

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska Pani dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, prof. uczelni i Pan dr inż. Radosław Stodolak zostali powołania na członków Wiodącego Zespołu Dydaktycznego (WZD) Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Główne zadania WZD to poszukiwanie i wdrażanie najlepszych sposobów kształcenia, które odbywa się w tych samych, ośmiu priorytetowych dla uczelni, dyscyplinach. Wiodące zespoły na UPWr zostały powołane na cztery lata. Jak wynika ze strategii UPWr Rok 2021 będzie na UPWr rokiem dydaktyki. Zmiany wprowadzane będą stopniowo, ale regularnie przez następne cztery lata i mają doprowadzić do jakościowego przełomu w kształceniu studentów. Będą wszechstronne – obejmą zarówno metody i formy prowadzenia zajęć, krytyczny przegląd kierunków studiów i ich zmiany lub likwidacje, jak i nowy sposób programowania dydaktyki i zamawiania zajęć przez dziekanów u kierowników katedr i dyrektorów instytutów.

Lokomotywą tych zmian będą Wiodące Zespoły Dydaktyczne.

Do zadań Wiodącego Zespołu Dydaktycznego należy zaliczyć:

  • interdyscyplinarna współpraca dydaktyczna
  • utrzymanie wysokiego poziomu dydaktycznego
  • umiędzynarodowienie studiów
  • rozwijanie współpracy dydaktycznej z uczelniami w Polsce i zagranicą
  • pozyskiwanie środków zewnętrznych na działania o charakterze dydaktycznym i edukacyjnym.

Pani dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, prof. uczelni i Pan dr inż. Radosław Stodolak w dniu 21 kwietnia 2021 r. zorganizowali spotkanie pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska i Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska UPWr w sprawie działań w zakresie Wiodących Zespołów Dydaktycznych.

Uczestnicy nie zawiedli i spotkanie zaowocowało w poważną dyskusję. Do głównych kwestii poruszanych podczas spotkania należy zaliczyć te dotyczące możliwości finasowania aktywności pracowników w zakresie podniesienia ich kompetencji dydaktycznych, zadań WZD na najbliższy czas, przyszłych projektów, propozycji działań w zakresie wprowadzenia innowacyjnych metod dydaktycznych i możliwości aplikacji do zbliżających się konkursów POWER. Ponadto rozmowy dotyczyły certyfikacji pracowników w zakresie specjalistycznych programów, m.in. AutoCAD (organizator dr inż. Wiesław Fiałkiewicz z IIŚ), umiędzynarodowienia studiów poprzez podniesienie kompetencji pracowników w tym zakresie, organizacji staży zawodowych dla pracowników oraz szkoleń pracowników w zakresie innowacyjnej dydaktyki.