Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska z wizytą w laboratoriach w Pradze i Schleusingen

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W dniach 8-10 grudnia 2022 roku delegacja naszego Instytutu odbyła wyjazd naukowy do zaprzyjaźnionych jednostek w Czechach i Niemczech. Wyjazd związany był z realizacją projektu „Zwiększenie współpracy międzynarodowej przez pracowników UPWr w zakresie modelowania hydrodynamicznego”.

Dzięki zaproszeniu prof. Vaclawa Matouska i dr Milana Zukala nasi pracownicy Dyrektor Instytutu dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. uczelni; kierownik Laboratorium Wodnego dr inż. Maciej Gruszczyński oraz dr inż. Radosław Stodolak zapoznali się z funkcjonowaniem i wyposażeniem laboratorium wodnego na Wydziale Inżynierii Lądowej, Katedry Hydrauliki i Hydrologii Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze. Należy podkreślić, że jest to obecnie największa tego typu jednostka w Republice Czeskiej.

Dzień później dzięki uprzejmości dr inż. Konrada Thurmera oraz dr Magdaleny Klich nasza delegacja odwiedziła laboratorium hydrauliczne w Schleusingen, które jest częścią Institut für Wasserwirtschaft, Siedlungswasserbau und Ökologie (Instytut Gospodarki Wodnej, Inżynierii Sanitarnej i Ekologii).

Efektem wyjazdu było zapoznanie się z działalnością laboratoriów zajmujących się modelowaniem hydrodynamicznym oraz poznanie najnowszych metod badawczych. Wymieniono się doświadczeniami dotyczącymi metodyki i głównych problemów towarzyszących modelowaniu fizycznemu obiektów hydrotechnicznych i koryt otwartych. Nasza delegacja zapoznała się z  wyposażeniem odwiedzonych laboratoriów w najbardziej nowoczesną aparaturę badawczo-pomiarową. Nawiązano rozmowy dotyczące wymiany naukowej  oraz przeprowadzenia wspólnego cyklu szkoleń.

Wyjazd ten jest ważnym elementem przygotowania Instytutu Inżynierii Środowiska do nowego wyzwania , czyli do długo oczekiwanego remontu Laboratorium Wodnego im. Prof. Juliana Wołoszyna. Wyjazd ten ułatwi przygotowanie optymalnego planu remontu i wyposażenia laboratorium. Mamy nadzieję, że niedługo nasze laboratorium umożliwi realizację badań na najwyższym poziomie naukowym w skali kraju i nie tylko. Jednocześnie  poszerzymy jako Instytut możliwości jego wykorzystania w celach dydaktycznego oraz prowadzenia prac zleconych.

Fotorelacja