Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Prof. Mirosław Wiatkowski otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Decyzją z dnia 6 lutego 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał dr hab. inż. Mirosławowi Wiatkowskiemu, prof. UPWr tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Zespół Pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu składa Panu Profesorowi serdeczne gratulacje z okazji nominacji oraz życzenia zdrowia, szczęścia osobistego i zawodowego!

Profesor Mirosław Wiatkowski jest absolwentem kierunku Inżynieria Środowiska o specjalności Inżynieria Wodna i Sanitarna Wsi (1998 r.). Stopień naukowy doktora z wyróżnieniem, zrealizowany pod opieką naukową prof. dr hab. inż. Włodzimierza Czamary (2004 r.) i doktora habilitowanego (2011 r.) uzyskał na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pan Profesor pracował w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Janiny Fatygi (2002-2004) i Uniwersytecie Opolskim pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Czesławy Rosik-Dulewskiej, czł. koresp. PAN (2004-2014).

Profesor Mirosław Wiatkowski zajmuje się zagadnieniami retencji wodnej; ochroną zasobów wodnych; gospodarowaniem zasobami wodnymi - w tym w zbiornikach wodnych; hydrologicznymi zjawiskami ekstremalnymi - także w aspekcie zarządzania kryzysowego oraz odnawialnymi źródłami energii.Prof. Mirosław Wiatkowski wspólnie z prof. dr hab. inż. Włodzimierzem Czamarą i prof. dr hab. inż. Alicją Czamarą jest w kraju pionierem badań nad rolą zbiorników wstępnych w ochronie i poprawie jakości wód retencjonowanych w zbiornikach wodnych.

Jest wykonawcą wielu projektów i prac badawczych, odbywał długoterminowe staże w Polsce i za granicą (m.in. Uniwersytet w Rostoku, Uniwersytet Techniczny w Cottbus - stypendysta DAAD, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie - stypendysta DAAD, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie). Obecnie jest kierownikiem projektu NCBiR w ramach Programu "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" BIOSTRATEG pt. "Innowacyjna metoda poprawy jakości wody w wielofunkcyjnych zbiornikach retencyjnych".

Profesor Mirosław Wiatkowski od 2015 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej a od 2017 roku dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska. Na uczelni z ramienia JM Rektora jest koordynatorem współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, jest koordynatorem JM Rektora ds. Zespołu Przygotowującego Program Nowego Międzyuczelnianego kierunku studiów "Śródlądowe Drogi Wodne", jest członkiem Zespołu rektorskiego ds. innowacji i współpracy z gospodarką oraz członkiem Rektorskiej komisji ds. opracowania projektu statutu. Ponadto jest członkiem Komisji Programowej dla kierunku inżynieria i gospodarka wodna, jest członkiem Wydziałowej Komisji Badań Naukowych, Wydziałowej Komisji Kadry Naukowej, Wydziałowej Komisji Finansów oraz jest członkiem Rady dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. W 2018 r. uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UP we Wrocławiu został powołany do Wydziałowego zespołu ekspertów dla kierunku studiów Inżynieria i Gospodarka Wodna.

Nadanie tytułu naukowego profesora jest uhonorowaniem znaczącego dorobku naukowego Pana Profesora Mirosława Wiatkowskiego (inżynieria i ochrona środowiska) oraz jego wieloletniej pracy w zakresie kształcenia studentów i młodych naukowców. Profesor prowadzi zajęcia z przedmiotów: hydrologia, gospodarka wodna, zbiorniki wodne, ryzyko i zagrożenie powodziowe, ochrona przed powodzią, strefy zagrożenia powodziowego, hydrologiczne zjawiska ekstremalne, modelowanie i monitoring zagrożeń, podstawy wykorzystania energetyki odnawialnej oraz seminarium dyplomowe. Jest promotorem jednego zakończonego i dwóch otwartych przewodów doktorskich. Pod jego opieką przygotowano108 prac dyplomowych (64 prace magisterskie, 40 inżynierskie i 4 prace licencjackie) na kierunkach studiów Inżynieria i Gospodarka Wodna, Inżynieria Środowiska, Ochrona Środowiska i Gospodarka Przestrzenna.

Na dotychczasowy dorobek naukowo-badawczy Profesora składa się łącznie 239 pozycji, w tym m.in.: 78 oryginalne prace twórcze, 2 monografie, 56 rozdziałów w monografiach. Ponadto jest redaktorem 9 monografii wieloautorskich.Pozostały dorobek autorski stanowią opinie i ekspertyzy i projekty techniczne wykonane na zlecenie jednostek gospodarczych oraz administracji rządowej i samorządowej.Kandydat prezentował wyniki swoich prac na 110 konferencjach i seminariach naukowych.Profesor był organizatorem wielu konferencji naukowych. Jest członkiem Editorial Board czasopisma Archives of Environmental Protection. Jest recenzentem w wielu czasopismach naukowych polskich i zagranicznych a także wykonał recenzje wydawnicze trzech monografii naukowych.

Profesor dotychczas opracował 14 recenzji habilitacji i 2 rozpraw doktorskich. Był także członkiem 3 komisji habilitacyjnych.

Prof. dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski jest członkiem wielu towarzystw i komisji, m.in.: Komisji ds. Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach; Polskiego Towarzystwa Geofizycznego; Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej; przewodniczący Rady Naukowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (kadencja 2017-2020); członkiem Rady Naukowej IMGW-PIB w Warszawie (kadencja 2019-2022); członkiem zarządu Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych NOT. Jest współautorem dwóch zgłoszeń wzorów użytkowych do Urzędu Patentowego RP.

Profesor Mirosław Wiatkowski jest laureatem Polskiej Akademii Nauk, która przyznała mu nagrodę indywidualną Fundacji Pro Scienta et Vita Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych dla młodych pracowników naukowych, za osiągnięcia naukowe i wyróżniającą się aktywną, twórczą działalność (2006 r.).

Za dotychczasową pracę naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną oraz wzorowe wypełnianie obowiązków nauczyciela akademickiego został wielokrotnie wyróżniony nagrodami Rektora Uniwersytetu Opolskiego i Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju nauki przez Prezydenta RP (2011 r.) oraz Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa przez Opolskiego Komendanta OSP (2015 r.).