Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Ruszyła realizacja kolejnego projektu w Instytucie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Miło nam poinformować, że rozpoczęła się realizacja projektu pt. „Dostosowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii uzdatniania wody w zamkniętym systemie nawadniania wraz z wykorzystaniem biologicznych środków i biostymulatorów na przykładzie żurawiny wielkoowocowej”, którego kierownikiem jest Pan profesor Krzysztof Lejcuś.

W dniach 2-3.10.2020 r. w Nowinach (woj. podkarpackie) pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr brali udział w spotkaniu konsultacyjnym do tego projektu, podczas którego wykonano pomiary oraz pobrano próbki wód poprocesowych do badań wstępnych.

Projekt na kwotę 10 183 581,91 zł realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Działanie „Współpraca” – „Wspieranie innowacyjności, współpracy i rozwoju bazy wiedzy na obszarach wiejskich”.

Liderem projektu ze strony UPWr jest dr hab. inż Krzysztof Lejcuś, prof. uczelni, który wraz z zespołem pracowników Instytutu: dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, prof. uczelni, dr inż. Aleksandra Bawiec i doktorantów: mgr inż. Jakub Misiewicz i mgr inż. Daria Marczak pracuje nad opracowaniem i wdrożeniem systemu oczyszczania wody w oparciu o innowacyjne technologie filtracji wody w obiegu zamkniętym na plantacji żurawiny.

Potrzeba realizacji projektu wynika zarówno z zapotrzebowania rynku jak i z konieczności zapewnienia jej odpowiedniego nawodnienia na glebach lekkich, o małej potencjalnej produktywności rolniczej, przy wykorzystaniu zamkniętego systemu nawodnień w połączeniu z systemami oczyszczania wód przy występujących ograniczonych zasobach wód.

Kluczowym zadaniem zespołu będzie opracowanie i wdrożenie technologii oczyszczania wód poprocesowych w oparciu o filtrację przez złoża zawierające jony o działaniu bójczym umieszczone na wymiennych nośnikach filtracyjnych.

W ramach badań wstępnych pracownicy Zakładu Infrastruktury i Techniki Sanitarnej Instytutu Inżynierii Środowiska pobrali próbki wód poprocesowych w celu określenia ich właściwości fizykochemicznych, a zespół z Zakładu Wód Podziemnych i Gospodarki Odpadami dokonał wstępnych pomiarów prędkości wód poprocesowych oraz parametrów geometrycznych elementów systemu nawadniania plantacji.

W kolejnych etapach projektu wybudowane zostaną kwatery doświadczalne wyposażone w sprzęt monitorujący wraz z infrastrukturą umożliwiającą zapewnienie zamkniętego obiegu wody, a także zostanie założone doświadczenie polowe, w którym wykorzystane zostaną biologiczne środki ochrony roślin i biostymulatory. Oznaczeniami mikrobiologicznymi niezbędnymi do realizacji założeń projektu zajmuje się zespół Prof. dr hab. Stanisława Pietra z Katedry Ochrony Roślin UPWr.