Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Spotkanie inauguracyjne projektu SYMBIOREM, 21-22 wrzesień 2022 r., Bilbao, Hiszpania

Projekt SYMBIOREM jest nową europejską inicjatywą mającą na celu opracowanie innowacyjnych biotechnologii dla czystszego środowiska.

Oficjalne rozpoczęcie projektu SYMBIOREM miało miejsce 21 września 2022 roku podczas spotkania inaugurującego na Uniwersytecoe Kraju Basków w Bilbao, Hiszpania. W spotkaniu wzięło udział 14 partnerów z 10 krajów, którzy będą wykorzystywać mikroorganizmy, mikrobiomy, białka, rośliny i małże do usuwania zanieczyszczeń ze środowiska glebowego i wodnego.

Podczas dwudniowego spotkania zaprezentowano uczestnikom główne cele i program badań. Spotkanie było też okazją do osobistego spotkanie wszystkich partnerów i członków rady doradczej oraz wymiany doświadczeń. Ponadto omawiane były sprawy administracyjne dotyczące realizacji projektu. Podjęto też decyzję, że w trzecim roku realizacji projektu zgromadzenie ogólne partnerów odbędzie się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

W spotkaniu UPWr reprezentowany był przez profesora uczelni Krzysztofa Lejcusia i doktora Wiesława Fiałkiewicza, którzy wygłosili prezentacje dotyczące UPWr i jego roli w projekcie oraz zadań, które będą koordynowane przez UPWr. W rozmowach kuluarowych nawiązano kontakt z THAMES21 LIMITED, który zajmuje się pływającymi mokradłami. Zespół UPWr zajmujący się pływającymi wyspami został zaproszony na wizytę studyjną do Londynu. Z kolei profesor Nicoletta Riccardi podkreślała w rozmowach rolę małży w procesach bioremediacji.