Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Studenci inżynierii środowiska na zajęciach na Wzgórzu Maślickim

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
22 maja 2023 roku studenci kierunku inżynieria środowiska w ramach przedmiotu rewitalizacja terenów zdegradowanych i przemysłowych uczestniczyli w zajęciach terenowych poświęconych tematyce rewitalizacji i rekultywacji nieczynnego wrocławskiego składowiska odpadów „Maślice”.

Składowisko to przez mieszkańców Wrocławia nazywane jest Wzgórzem lub Górką Maślicką. Organizacją zajęć zajęły się dr inż. Justyna Kubicz oraz mgr inż. Daria Marczak.

Pierwsze odpady trafiły na składowisko „Maślice” jeszcze w latach 60. XX wieku. Co dzisiaj z pewnością dziwi, umiejscowiono je w zakolu Odry. Pomimo, że składowisko założone zostało w  wyrobisku popiaskowym tworzy ono krajobrazową hałdę. Składowisko „Maślice" od początku lat 90-tych stanowiło jedyne miejsce składowania odpadów komunalnych  z miasta Wrocławia. Przez blisko 40 lat użytkowania usypano 49-metrowe wzgórze (licząc, że wysokość jednej kondygnacji to 2,6m, jest to wysokość 18 piętrowego budynku). Kubatura zgromadzonych odpadów wynosi 2,4 mln m3.  Pod koniec 2001 roku składowisko zamknięto, a następnie poddano rekultywacji. Niestety, zgodnie z przepisami, pełne zagospodarowanie składowiska będzie możliwe dopiero 50 lat po jego zamknięciu.

W ramach rekultywacji zabezpieczono teren składowiska przywracając mu walory estetyczno-krajobrazowe. Aby zapobiec niekontrolowanej emisji gazu składowiskowego do atmosfery, wybudowano system odgazowujący składowisko (4 km rurociągów i 30 studni odgazowujących). Pozwoliło to na wyeliminowanie przykrych zapachów, które były odczuwane przez mieszkańców okolicznych osiedli. Na potrzeby rekultywacji wykorzystano ok. 800 tys. metrów sześciennych ziemi i kruszywa z odpadowych materiałów rozbiórkowych wywiezionych z terenu przy ul. Legnickiej.

Niestety na teren obiektu wstęp jest zakazany. Z uwagi na aktywny proces metanogenezy, w niesprzyjających warunkach może tam dojść do wybuchu. Stąd szczególna prośba: nie wchodzimy na teren obiektu i nie palimy na nim papierosów i grilla!!

W imieniu opiekunów i studentów składamy serdeczne podziękowania przedsiębiorstwu Ekosystem Sp. z o.o. za udostępnienie obiektu oraz przybliżenie tematyki rekultywacji składowiska „Maślice”.

Galeria zdjęć