Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Szkoła Hydrauliki Gdańsk 2018

W dniach 18–21 maja 2018 odbyła się na Politechnice Gdańskiej coroczna konferencja pt: Ogólnopolska Szkoła Hydrauliki. W konferencji udział wzięli Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska: dr hab. inż. Tomasz Tyminski, mgr inż. Maciej Gruszczyński i doktorant mgr inż. Krzysztof Wolski.

Celem konferencji była prezentacja aktualnych wyników prac badawczych z zakresu hydrauliki, mechaniki płynów i przewodów oraz tematyki związanej z zagospodarowaniem wód w aglomeracjach miejskich w Polsce. Tematyka OSH2018:

• hydraulika kanałów otwartych, przewodów ciśnieniowych, zbiorników retencyjnych i obiektów hydrotechnicznych,
  • zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenów miejskich w świetle zmian klimatycznych, przykłady stosowanych rozwiązań technicznych i nietechnicznych zwiększania retencji obszarów miejskich, monitoring i zarządzanie wodami powodziowymi,
  • mała retencja,
  • wpływ zbiorników retencyjnych na transformację fali powodziowej, transformacja fali w kaskadzie zbiorników wielozadaniowych oraz w zbiornikach suchych,
  • zastosowanie metod numerycznych w modelowaniu hydrodynamiki rzeki,
  • erozja i transport rumowiska, zamulanie zbiorników retencyjnych, hydromorfologia rzek, eko-hydraulika (https://osh.urk.edu.pl/).

Nasi przedstawiciele zaprezentowali następujące referaty: „Modelowanie przepływu wody przez przepławkę zabudowana w urządzeniach zrzutowych suchego zbiornika retencyjnego”, „Porównanie hydrauliczne modeli 1D oraz 2D w kanałach z roślinnością nadbrzeżną” oraz „Modyfikacja metody hydraulicznego obliczania ramp z głazami”.

Uczestnicy Szkoły Hydrauliki
mgr inż. Maciej Gruszczyński prezentuje wyniki swoich badań