Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Tytuł doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych dla mgr inż. Sylwii Charazińskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W dniu 4 lipca 2023 odbyła się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Sylwii Charazińskiej pt. „Usuwanie niklu ze ścieków pochodzących z obróbki stali chromowo-niklowych”.

Rada Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nadała Doktorantce stopień naukowy doktora. Promotorem rozprawy była  dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak, profesor Uczelni, a promotorem pomocniczym dr hab. inż. Paweł Lochyński, profesor Uczelni.

Rozprawa doktorska składająca się z cyklu czterech publikacji naukowych dotyczyła zastosowania materiałów pochodzenia naturalnego do usuwania jonów niklu oraz innych metali, ze ścieków przemysłowych. W badaniach wykorzystano m.in. borowinę pochodzącą z pięciu uzdrowisk w Polsce (Połczyn Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Wieniec Zdrój, Kamień Pomorski i Kołobrzeg), materiał roślinny Eclipta alba i skorupki jaj suszone oraz poddane procesowi kalcynacji. Badania nad określeniem wpływu tego typu ścieków, na różnych etapach oczyszczania, na organizmy wodne Daphnia magna doktorantka wykonała w ramach stażu zagranicznego przy współpracy z Instytutem Chemii Wody Technische Universität Dresden. 

Mgr inż. Sywlia Charazińska dowiodła, że wykorzystanie materiałów naturalnych w procesie oczyszczania ścieków umożliwia redukcję stężeń jonów niklu w ściekach z obróbki stali chromowo-niklowych. Wszystkie z przebadanych materiałów umożliwiły redukcję stężeń jonów niklu oraz żelaza, chromu i miedzi w ściekach technologicznych charakteryzujących się niskim pH 1-2. Doktorantka potwierdziła również, że współwystępujące w ściekach z jonami niklu, jony żelaza, chromu i miedzi, mają wpływ na skuteczność ich usuwania ze ścieków technologicznych. Dla badanego typu ścieków wykazano, że w pierwszej kolejności usuwane są jony żelaza i chromu, a następnie niklu i miedzi. Badania immobilizacji pozwoliły na stwierdzenie, że zmniejszenie negatywnego oddziaływania ścieków z procesu elektropolerowania stali na organizmy wodne Daphnia magna może być uzyskane poprzez zastosowanie borowiny w procesie oczyszczania.

W imieniu współpracowników i Dyrekcji gratulujemy.

img-20230711-wa0006.jpg

img-20230711-wa0003.jpg