Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Warsztaty naukowe – Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W dniu 7 kwietnia 2022 roku delegacja Instytutu Inżynierii Środowiska w składzie dr hab. inż. Katarzyna Pawęska prof.UPWr, dr inż. Paweł Lochyński, mgr inż. Jakub Misiewicz oraz mgr inż. Sylwia Charazińska odwiedziła Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich.

W pierwszej części spotkania uczniowie zostali zapoznani z ofertą dydaktyczną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Następnie mgr inż. Jakub Misiewicz w swoim wystąpieniu  przedstawił zagadnienie innowacyjnych technologii w inżynierii środowiska na przykładzie geokompozytów sorbujących wodę. Uczniowie poznali ścieżkę pracy naukowej prowadzącą od pomysłu, poprzez etap badań, aż do powstania nowego produktu. W ramach części praktycznej uczniowie pod okiem pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska wykonali doświadczenia z wykorzystaniem superabsorbentów. W grupach realizowali ćwiczenie obejmujące postawienie hipotez, przeprowadzenie eksperymentu, zebranie danych, podsumowanie i omówienie wyników oraz wyciągnięcie wniosków.

W ramach ‘naukowego rewanżu’ uczniowie pod okiem nauczycielki chemii Pani Justyny Cieślak przygotowali również zadania dla pracowników Instytutu. Zajęcia warsztatowe z tematyki kuchni molekularnej rozpoczęły się od wprowadzenia w tematykę. Omówiono m.in. historię oraz podstawowe pojęcia i stosowane techniki. Wspólnie z uczennicami dr hab. inż. Katarzyna Pawęska oraz mgr inż. Jakub Misiewicz pracowali nad wykorzystaniem techniki sferyfikacji do wykonania naparu miętowego z winogronowym kawiorem. Dr inż. Paweł Lochyński oraz mgr inż. Sylwia Charazińska brali udział w wykorzystaniu procesu żelowania do wykonania spaghetti o smaku kawy i herbaty owocowej.

To kolejne spotkanie pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska z uczniami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich. Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz dyrekcji szkoły za tak miłe przyjęcie, zaangażowanie oraz udostępnienie fotorelacji ze spotkania. Mamy nadzieję, że wspólne eksperymentowanie przybliżyło uczniom nie tylko zagadnienia jakie poruszane są w pracy inżyniera inżynierii środowiska ale również pokazało jak intersująca jest praca naukowa.

Fotorelacja ze spotkania