Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Warsztaty z modelowania hydraulicznego z użyciem oprogramowania MIKE HYDRO RIVER

W dniach 14-15 marca 2019 r. w siedzibie Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych w budynku Geo-Info-Hydro Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji odbyły się warsztaty dla osób zajmującymi się zawodowo modelowaniem procesów przepływu wody w korytach otwartych.

Organizatorem szkolenia była firma DHI. Nasz Instytut reprezentowali: dr inż. Radosław Stodolak (koordynator szkolenia), dr hab. inż. Tomasz Tymiński, prof. nadzw., dr hab. inż. Robert Kasperek, dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw., dr inż. Robert Głowski i dr inż. Łukasz Gruss.

W szkoleniu brali również udział pracownicy Państwowego Gospodarstwa wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Poznaniu.

Szkolenie prowadzili eksperci z DHI: Pani mgr inż. Anna Bogusz i Pan dr inż. Marcin Urbański. Praca odbywała się z wykorzystaniem oprogramowania MIKE HYDRO RIVER. Jest to jeden z elementów współpracy pomiędzy Wydziałem a wiodącym twórcą oprogramowania służącego modelowaniu świata wody uwzględniającego hydraulikę, hydrologię, jakość wody, transport rumowiska, a także zarządzanie zasobami wodnymi w zlewni, które reprezentuje szeroka gama produktów z rodziny MIKE.

Warsztaty obejmowały zagadnienia związane z przygotowywaniem danych geodezyjnych do modelu, wprowadzeniem warunków brzegowych, metod prowadzenia symulacji, wprowadzaniem obiektów mostowych i hydrotechnicznych do modelu, kalibracji, weryfikacji i wizualizacji wyników końcowych. Były także okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi związanymi z modelowaniem przepływu wody w ciekach.

Każdy z uczestników warsztatów otrzymał od firmy DHI certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.