Aktualności Instytutu Inżynierii Środowiska

Zajęcia z geotechnicznej odbudowy terenów zdewastowanych na terenie kopalni granitu w Strzelinie

W dniu 15 kwietnia 2024 roku grupa studentów studiów magisterskich kierunku inżynieria środowiska, pod opieką dr inż. Justyny Kubicz oraz dr inż. Darii Marczak, miała niezwykłą okazję uczestniczyć w terenowych zajęciach poświęconych geotechnicznej odbudowie terenów zdewastowanych na terenie kopalni granitu w Strzelinie.

Działalność eksploatacyjna prowadzona na terenie kopalni wpływa na środowisko naturalne pod wieloma względami. Między innymi prowadzi do powstawania różnorodnych form, takich jak wyrobiska, skarpy, ściany i zwałowiska, które stanowią wyzwanie zarówno podczas eksploatacji, jak i w procesie rekultywacji. Zmienność fizykochemicznych cech podłoża, występowanie spękań oraz półek skalnych o różnej ekspozycji i warunkach wilgotnościowych generują wiele problemów już w okresie planowania rekultywacji.

Strzelińska kopalnia granitu, znana również jako kamieniołom granitu w Strzelinie, stanowi największe wyrobisko kamienia w całej Europie. Głębokość głównego wyrobiska sięga imponujących 120 m, jego długość to 650 m, a szerokość  300 m.

Ciekawostką jest fakt, że granit z kamieniołomu w Strzelinie posłużył do budowy takich obiektów jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, ratusz w Berlinie, Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, stary most na Wiśle w Tczewie czy też Dworzec Centralny w Warszawie.

Wyrażamy szczególną wdzięczność przedsiębiorstwu Mineral Polska Sp. z o.o. oraz kierownikowi ruchu zakładu górniczego, panu Mirosławowi Mrozowi, za umożliwienie przeprowadzenia zajęć na terenie kopalni. Wiedza przekazana studentom przez kierownika ruchu zakładu miała kluczowe znaczenie w zrozumieniu zagadnień związanych z wpływem eksploatacji surowców skalnych na środowisko oraz z geotechniczną odbudową tych terenów.

Galeria zdjęć